+90 216 354 70 80 - 90    Whatsapp: +90 533 409 27 33

MASAJ TERAPİ

Masaj Nedir?

Kas, sinir sistemi ve kan dolaşımının işleyişini düzene sokmak, iyileştirmek için vücudun çeşitli dokularına uygulanan işleme masaj adı verilir.

Ellerle ya da farklı araçlarla uygulanabilir olan masaj rahatlatıcı özelliği ile bilinir.

Masaj, genel olarak ağrıyı hafifletme, tedavi etme, kasları gevşetme gibi amaçlar için kullanılan bir uygulamadır.

Masaj günümüzde birçok kişinin yoğun iş stresinden biraz olsun uzaklaşmak için düzenli olarak yaptırdığı rahatlatıcı eylemlerden birisidir.

Masajın Amacı Nedir?

Temel olarak ağrıları dindirme ve ödem nedeniyle oluşan şişliklerin giderilmesini sağlamak amacıyla yapılır. Kasların gevşemesinde de masaj yöntemi uygulanır. Çeşitli aktiviteler öncesinde uygulanan masaj kan dolaşımına etki edeceği için kasların hafif şekilde ısınmasında ve hızlı çalışması konusunda da faydalı olabilmektedir. Masajın Temel Amaçları:

• Vücuttaki dokuların ve organların düzenli olarak çalışmasını sağlamak

• Kasları güçlendirmek,

• Vücutta biriken toksin ve yorgunluk maddelerinin atılımını sağlamak,

• Kan dolaşımını hızlandırmak,

• Eklemlerin hareketini arttırmak,

• Kaslara ve dokulara daha çok oksijen iletmek,

• Doğal yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve derinin elastikiyetini koruyarak kırışıklıkların oluşumunu geciktirmek.

Masajın Faydaları Nelerdir?

• Yorgunluğun giderilmesi,

• Stresin azaltılması,

• Hareketsizlik nedeniyle oluşmuş kemik ve kas hastalıklarının tedavileri,

• Çeşitli felçlerin tedavileri, eklemlerde görülen hastalıklar, cilt üzerinde görülen sorunlardan selülit, omurga ağrıları, bel ve sırt ağrılarının giderilmesinde etkilidir.

• Kan dolaşımını düzenler,

• Kas yapısını güçlendirir,

• Cilt yapısını düzenler,

• İç organların sağlığına faydalıdır.

Masajın Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Düzenli bir masaj, organizma üzerinde canlandırıcı, sakinleştirici, uyarıcı, sinirsel gerginlikleri azaltıcı etki gösterir.

Masaj, fiziksel ve ruhsal sağlığın korunmasında önemli bir yere sahiptir. Psikolojik rahatlama sağlamak, masajın temel amaçlarındandır.

Masaj Çeşitleri;

Selülit Masajı;

Genellikle estetiksel bir sorun gibi algılanan selülit, bilinenin aksine oluştuğu bölgede kan dolaşımını engellediği için varis, damar tıkanıklığı, kronik ağrılar ve kan dolaşımı bozukluğuna bağlı cilt hastalıklarına yol açan, kas ve kemik dokusunun kanlanmasına neden olan bir hastalık türüdür.

Selülit, deri altındaki dokuda biriken fazla yağdır. Bu yağ dokusuna bağlı olarak bölgede biriken sıvılar dolaşımı yavaşlattığı için daha fazla yağ birikimine yol açar ve bu durum bir kısır döngü halinde artarak devam eder.

Gözle görülen selülit dokusunun, sırf yağ nedeniyle girintili çıkıntılı bir görünüm ortaya çıkarmadığını, dokudaki yağ hücrelerinin suyu çekip tamamen suyla şişip dolaşımı bozması nedeniyle selülitin oluştuğunun anaşılması önemlidir.

Selülit masajı, uygulandığı bölgelerdeki kan dolaşımını yeniden düzenleyerek hücrelere daha çok oksijen gitmesini ve toksik maddelerin vücuttan atılması sağlar.

Böylece hücrelerin fazla yağ tutması engellenir ve atılan toksik maddeler sayesinde mevcut yağ birikimleri de vücuttan atılarak ciltteki görünüm bozukluğu giderilir.

Klasik Masaj;

Genellikle vücudun güne zinde başlamasına ya da yaşamın gündelik yorgunluk ve sıkıntılarından kurtulmak amacı ile yapılan genel dinlenme ve gevşeme yöntemi olarak kullanılan masaj türüdür.

Önemli olan masaj yaptıran kişinin rahat ve keyifli bir ortamda kendini zinde ve dinlenmiş hissetmesinin sağlanabilmesidir. Genellikle masaj yağı ile yapılır ancak isteğe bağlı olarak bazı durumlarda kayganlaştırıcı malzeme kullanmadan da klasik masaj uygulamak mümkündür.

Kampanyalarımızla ilgili detaylı bilgi için;
0216 354 70 80 veya 0533 409 27 33 whatsapp hattından ulaşabilirsiniz..