+90 216 354 70 80 - 90    Whatsapp: +90 533 409 27 33

CİLT BAKIMI NEDİR?

CİLT BAKIMI AMACI NEDİR?

Cilt bakımının amacı sadece güzel görünmek değil; aynı zamanda ruh ve beden sağlığımızı korumaktır. Sağlıklı görünen bir cilt çevremizle olan ilişkilerimizin, işteki performansımızın ayrıca moral eğrimizin yüksek olmasında çok önemli katkıları olacağı açıktır. Güzel sağlıklı görünen bir cilt, biliyoruz ki güzelliğin en önemli parçasıdır. Ayrıca cildimizin normal işlevini sürdürebilmesi için de cilt tipine uygun ürünlerle bakım yapmak son derece önemlidir.

CİLT BAKIMININ FAYDALARI?

Cilt Bakımı; profesyonel ürünlerle yapılan uzmanlar tarafından uygulanması gereken cildin ihtiyaçlarına uygun derinlemesine bakım işlemidir.

Cilt tipine uygun ürünlerin doğru uygulanmasıyla cildinize hangi durumlarda fayda sağlayacağı aşağıda sıralanmıştır;

✿ Akne sorunlarında,

✿ Leke sorunlarında,

✿Anti aging ( cilt sıkılaşmasında )

✿ Lifting uygulaması( kolajen bakım)

✿Gözeneklerin fazla açılması sorununda,

✿Pigment farklılığında ( ciltte renk değişikliği)

✿ Kuru, karma, yağlı ciltlere özel bakımda,

✿ Komedon sorunlarında

✿Kalınlaşmış cilt tipinde.

SİVİLCE ( AKNE VULGARİS )

Çok sık karşılaştığımız cilt hastalıklarından birisi olan sivilce ( akne vulgaris ),genelde ergenlik çağında başlar ve çözülmediği takdirde kalıcı izler bırakabilir.

Derinin yağ oranı bakımından yüksek olan yerlerinde çıkar ve deride kırmızı sivilce, siyah nokta şeklinde kendini gösterir.

Çoğunlukla ergenlik çağında, 12-18 yaş arasında ortaya çıksa da, hem kadında hem erkekte, her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Toplumda görülme sıklığı yüzde 80’in üzerindedir.

Ergenlikte cilt altındaki yağın miktarı artar ve yağ bezeleri bozulur. Sonuçta ciltte iltihaplı, kızarmış şişlikler oluşur.

Yüz, göğüs, sırt, boyun, omuz bölgesinde görülür. Özellikle yüz bölgesindeki sivilceler, çözülmediği takdirde iz şeklinde kalır ya da hayat boyunca devam edebilir.

Bu da fiziksel görüntünün bozulmasına yol açar ve kişinin psikolojisini etkiler.

Sivilcenin çok farklı tipleri vardır. Bazen siyah ya da beyaz noktalar şeklinde görünür.

Bu genelde hafif şiddetlidir. Bazen de ağrıya neden olan büyük ve sert kistler şeklindedir. İltihaplı sivilceler de vardır.

AKNE NEDEN OLUŞUR?

✿ Stres ( yağ bezeleri aktivitesini arttırır), Yanlış kullanılan kozmetikler

✿Mevsim değişiklikleri – (güneşli havalarda akneler kurur, azalır, nemli havada artar.)

✿ Hormon bozukluklarında

✿ Siyah noktaların artışında( kıl veya kanalların tıkanması, gözeneklerin genişlemesi sivilce oluşumunu tetikler).

Stres ve endişe de akneyi arttırır. Stresli bir dönem genelde öğrenciler için sınav dönemleridir. Bu dönemde sivilceler artar. Ayrıca bu dönemde sivilceyle oynama eğilimi artar. Adet döneminde, hormon miktarı değiştiğinden, akneler çoğalabilir. Ayrıca var olan bir sivilceyi sıkmak, durumu daha da kötüleştirir. Hem cilde zarar verilir hem de sivilcelerin artmasına neden olunur. Sıkıldıktan sonra deri de iz kalabilir. Ayrıca iyileşme gecikir.

Cildi tahriş edecek etkenlerden kaçınız. Siyah noktalar zamanla sivilce oldukları için uzman yardımı ile temizletin.

Akneli ciltler ilaçlarla birlikte makyaj kullanmak isterseniz (ilacınızı veya nemlendiricinizi sürünce 1dk. Sonra makyajınızı yapabilirsiniz mümkünse bitkisel ürünler kullanın)

SİVİLCE İÇİN YAPILMASI GEREKENLER?

✿Öncelikle cilt temizliğine önem verilmelidir.

✿Cilt, sabah ve akşam olmak üzere, günde iki defa, cildi fazla tahriş etmeden düzenli olarak yıkanmalıdır. Akneli ciltlere temizleme jeli tercih edilir. Böylece gözenekleri tıkayan kirden kurtulmak amaçlanır.

✿Buhar banyosu haftada bir kez uygulanarak, gözeneklerin genişlemesi sağlanır. Böylece siyah noktalardan kurtulmak kolaylaşır.

✿Toplumda yaygın olanın aksine, beslenmenin sivilce oluşumundan doğrudan etkisi olduğu kanıtlanamamıştır. Fakat meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek faydalıdır. Çünkü bunların cilt dostu olduğu bilinmektedir. Ayrıca düzenli uyku hormonların aktivitesini düzelttiğinden her gece en az yedi saat uyumak çok önemlidir.

✿Ciltte oluşan sivilcelerin(siyah noktalar hariç) sıkılması hem yaraya neden olup, iz bırakır, hem de sivilcelerin iltihaplanarak yayılmasına yol açar. Bazı bitki çayları cilt için çok faydalıdır. Ihlamur ve rezene çayları bunların başında gelir. Birçok mikrobu temizlemeye yardımcıdır.

CİLT LEKESİ NEDİR?

Cilt lekeleri hem erkek hem de kadınlarda en yaygın görülen rahatsızlıklardan biri. Sıklıkla yanak, alın, çene bölgesinde görülebildiği gibi, diğer vücut bölgelerinde sırtta, göğüste ya da el üstünde görülebilir.

Cilt lekelerinin oluşma nedenleri arasında, güneş ve solaryuma maruz kalmak (güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri), hormonal değişiklikler (melasma), sistemik hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları, yanlış kozmetik kullanımı ile oluşan lekeler sayılabilir.
Cilt lekeleri doğuştan oluşabildiği gibi yaşamsal süreçte de ortaya çıkabilir.

Cilt lekesinin öncelikle hekim tarafından dikkatli fizik muayenesinin yapılması şarttır. Fizik muayene sonucunda elde edilecek; lekenin nedeni, yapısı, oluş zamanı bilgileri leke çözümüne yön verir.

Leke oluşmaması için de yaz, kış, yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanmak gerekmektedir. Leke sorununuzun çözülmesi için sonbahar, kış ve ilkbahar ayları uygundur..

Merkezimizde lekenizin yok olması için yapılan işlemler yaşa ve leke oluşumuna bağlı olarak 1 hafta Aralıklarla 5-7 seans sürmektedir.

Kampanyalarımızla ilgili detaylı bilgi için;
0216 354 70 80 veya 0533 409 27 33 whatsapp hattından ulaşabilirsiniz..